• Nezařazené

Chebské vánoční trhy s nádechem změn

Written by on 9 prosince, 2023

Slavnostní zahájení Chebských vánočních trhů proběhlo za účasti stovky návštěvníků. Hlavní hudební hvězdou večera se stala pěvkyně Andrea Kalivodová, která společně se starostou města Janem Vrbou trhy zahájila. Krásně nasvícený a ozdobený vánoční strom nadchl všechny přihlížející, což bylo pozitivně hodnoceno samotnými návštěvníky i ohlasy na sociálních sítích. Co však nebylo občany dobře vnímáno, byla letošní omezená vánoční výzdoba historických domů na samotném chebském náměstí. Je třeba připomenout, že dílčí změny v aranžmá, kulturní nabídce i celkovém pojetí trhů byly dopředu avizovány.

Příprava vánočních trhů se nesla v duchu komornějšího provedení, s důrazem na zvýšení pozornosti na dominantu náměstí – komplex Špalíček. K tomu přispěla i změna umístění hlavního pódia. Brali jsme v potaz požadavky lidí, především pak rodičů, kteří upozorňovali na to, že jim v předchozích letech kluziště zamezuje bližší kontakt s vystupujícími na hlavním pódiu. Také byl brán ohled na stížnosti občanů žijících v domech na chebském náměstí, že přemíra vánočního osvětlení je ruší převážně ve večerních a nočních hodinách. V důsledku zvýšené koncentrace světelného smogu přistoupilo město v předchozích letech k omezování večerního nasvícení památkových objektů. Tento důvod byl také stěžejním aspektem pro omezení světelné výzdoby domů na náměstí.

Proč nebyla osvětlena pěší zóna? Důvodem je zastaralá kabeláž rozvodů elektrické energie. Rekonstrukce těchto zařízení je naplánována na jarní měsíce příštího roku.

Další změnou, kterou zaznamenalo vánoční městečko, je absence ohniště, které bylo v předchozích letech umístěno v centru trhů. Toto místo se však stávalo místem shlukování problémových osob a i z bezpečnostního hlediska (otevřený oheň) nebylo v konceptu trhů žádoucí.

Po skončení letošního ročníku bude akce zhodnocena tak, aby do přípravy dalších trhů mohly být možné další akceptovatelné změny zakomponovány.

Hlavní důraz při přípravě letošních vánočních trhů bylo vytvoření místa setkávání s nádechem vánoční atmosféry a celkového poklidného vnímání předvánočního času.

Program zde


Rádio Zelená Hora

Rádio Zelená Hora

Current track

Title

Artist