Kapela Mirai představuje svou nejbarevnější desku Maneki Neko

Written by on 14 listopadu, 2021

Kapela Mirai ve složení Mirai Navrátil, Šimon Bílý, Tomáš Javůrek a Michal Stulík má na svém kontě dvě úspěšná alba Konnichiwa a Arigatō, za které získala mnohá hudební ocenění včetně ceny Anděl nebo Český Slavík. Po dvou letech představují Mirai svou dosud nejrozmanitější desku Maneki Neko, která spatří světlo světa už 11. 11 v 11:11 večer. Fanoušci aktuálně nejposlouchanější české kapely se mohou těšit na již vydané hity Volám, Yesterday a na dalších devět zbrusu nových písní. Nové album, jehož symbolem je japonská kočka štěstí, bude premiérově k živému poslechu na exkluzivních křtech 22. 11 v Praze, 24. 11 v Brně a 29. 11 ve Frýdku Místku.

Stejně jako na předchozích albech se i tentokrát kapela Mirai nechala inspirovat japonskou kulturou, což dokazuje vedle názvu i vizuál desky. Spojení s Japonskem má na svědomí frontman kapely, jehož kořeny tam sahají přes maminku, od které nápad Maneki Neko vzešel. „S nápadem přišla moje máma, Japonka. Podle japonské legendy putoval kdysi dávno zámožný poutník Japonskem a v bouři mu Maneki Neko zachránila život. I protože většina desky vznikala za lockdownu, hledali jsme nějaký symbol, který bude světlem na konci tunelu a východiskem,” přibližuje význam Mirai. „Maneki Neko je symbol štěstí a bohatství. Vlastně tu kočku zná každý z asijských bister a večerek, ale málokdo ví, jak se jmenuje. Jo, a ještě jedna věc: Maneki Neko nemává, zve dál,” dodává s úsměvem.

Téma štěstí a pestrost alba potvrzují volnomyšlenkářská píseň Openspace, nostalgická pop-punková vypalovačka Tenkrát i pohodové Narozeniny. Hlubokých citů se naopak dotýká emotivní klavírní píseň s názvem Lítej, kterou Mirai věnovali Davidu Stypkovi. „Myslím si, že to je skvělé album, které je odvážné a nebojí se českému popu vyšlapat novou cestičku. Myslím si, že zvukově tu nemá aktuálně obdoby,” říká frontman.

Autorsky je Maneki Neko dílem frontmana a producenta Ondřeje Fiedlera, který celou desku produkoval a spolupracoval s kapelou Mirai již po několikáté. Na textech se spolu s Miraiem a Fiedlerem podíleli Pokáč, Jan Vávra nebo David Stypka, který se stihl otisknout do písně Akorát. Maneki Neko vznikala téměř dva roky. „První rok se spíše psalo a ten druhý zase více nahrávalo, produkovalo a míchalo,” říká Mirai Navrátil.

1 views

Rádio Zelená Hora

Rádio Zelená Hora

Current track

Title

Artist